Elektroosmóza – otázky a odpovědi

 • 1

Elektroosmóza – otázky a odpovědi

Tags : 

 1. Co je elektroosmóza?

Elektroosmóza je fyzikální jev, při kterém se molekuly kapaliny v kapilárách porézních materiálů pohybují od kladného pólu k zápornému. Trvale záporný pól zemského podloží lze tedy využít k přitahování vzlínající vody ve zdivu, pokud bude náboj molekul vody kladný.

 1. Jak elektroosmóza při vysoušení zdiva funguje?

Za pomoci přesně modulovaných radiových impulsů vznikne ve zdivu působením přístroje WDS slabé magnetické pole, které působí na molekuly vody a mění jejich polaritu. Tak vznikne spolehlivá izolace proti vodě a mokrá zeď bude trvale vysychat.

 1. Kde je možno princip elektroosmózy využít?

V zásadě při vysoušení všech typů zdiva postižených vzlínající vlhkostí. Uplatnění naší metody najdeme zejména ve starších budovách, podsklepených i nepodsklepených, v rodinných domech a nájemních domech, chalupách, nemocnicích, kancelářských budovách, hospodářských budovách, garážích, výrobních halách, ale také v historických budovách, kostelech, hradech, zámcích a muzeích.

 1. Jaký je princip fungování přístroje WDS?

Elektromagnetické vlnění vysílané přístrojem působí na vlhkost ve zdivu. Voda se vsakuje zpět do podloží, malá část se odpaří do okolního prostředí. Vlhkost  již nemůže vzlínat ve zdivu. Suché zdivo získává znovu svoje původní vlastnosti.

 1. Jak probíhá montáž přístroje? Jak dlouho montáž trvá?

Na základě odborného posouzení stavu vysoušeného objektu a jeho rozměrů určí naši specialisté vhodné umístění přístroje. Vlastní instalace přístroje WDS spočívá v jeho umístění na zeď a zapojení do běžné zásuvky. Montáž a vstupní měření vlhkosti zdiva v sondách trvá jednu až dvě hodiny.

 1. Kolik energie přístroj spotřebuje?

Příkon přístroje je 5 – 12W. Cena spotřebované energie je asi 150,-Kč/rok.

 1. Musí být neustále v el. síti? Proč?

Ano, přístroj musí být stále v provozu. Po vypnutí přístroje elektroosmóza přestane fungovat a dojde opět k pronikání molekul vody do zdiva.

 1. Co se stane po vypojení

Molekuly vody nejsou nadále přitahovány zpět do zemního podloží a znovu stoupají do zdiva.

 1. Musím přístroj udržovat? Pokud ano jakým způsobem?

Ne, přístroj WDS je zcela bezúdržbový.

 1. Jak poznám, že tento způsob vysoušení je vhodný zrovna pro můj dům či byt?

Pokud ve vašem objektu vlhne zdivo nad terénem, na omítce se vyskytují vlhké mapy, omítka opadává, jedná se pravděpodobně o vzlínající vlhkost zdiva. Posouzení skutečných příčin vlhnutí provede náš specialista.

 1. Kdy jsou vidět první výsledky?

Působení přístroje začíná okamžitě po jeho zapojení. První viditelné výsledky se dostaví nejpozději za 2 měsíce, po 6 měsících je vlhkost zdiva pod úrovní 8%. Úplné vysušení a stabilizace stavu vlhkosti nastává asi po 24 měsících po instalaci.

 1. Stačí jeden přístroj pro celý dům nebo byt?

Pro běžný rodinný dům nebo byt většinou stačí jeden přístroj WDS 12 o dosahu 10 – 12m podle konstrukce stavby, který pokryje plochu asi 300m2, ale působení přístroje je prostorové, to znamená, že k vysoušení dochází i v jednotlivých podlažích nad sebou.

 1. Co když to nebude fungovat?

Ve zcela výjimečných případech se setkáváme s objekty, ve kterých nedochází k vysoušení zdiva podle našich předpokladů. Zpravidla se jedná o výskyt jiného typu vlhkosti, zejména tlakové vody.

 1. Vrátíte mi peníze? Kolik?

V takovém případě vracíme zákazníkovi 90% kupní ceny.

 1. Zůstane přístroj v domácnosti napořád?

Ano, i po dosažení požadovaného vysušení zdiva musí přístroj WDS zůstat instalován na místě a zapojen.

 1. Jakou má životnost?

Přístroj WDS má životnost minimálně 30 let.

Nenašli jste odpověď? Kontaktujte nás.


1 Comment

Elektrofyzikální vysoušení vlhkého zdiva přístrojem EDS 14 | acona.cz

Říjen 11, 2017at 10:38 pm

[…] Ptáte se i nadále, z jakého důvodu dochází ke stále většímu rozšiřování plochy vlhkého zdiva právě ve Vašem domě? Odpověď je jednoduchá. Hlavním viníkem je vzlínání vody v porézním materiálu, kdy dochází k chemickým reakcím uvnitř i na povrchu zdiva, které mají za následek vyšší vsakování vody. Škodlivý proces zastaví pouze vysušené vlhké zdivo pomocí speciálních vysoušecích metod, jako je náš systém pracující na principu elektroosmózy. […]

Leave a Reply

Máte zájem o měření vlhkosti zdí zcela ZDARMA?