Plíseň na zdi aneb proč se plíseň na zdi vlastně vyskytuje

  • 2

Plíseň na zdi aneb proč se plíseň na zdi vlastně vyskytuje

Tags : 

Možná patříte také mezi ty, které trápí plíseň na zdi. Někdy ji najdeme za nábytkem, jindy v rozích místnosti nebo dokonce pokrývá povrch věcí. Často ji doprovází nepříjemný zápach. Co dělat? Existuje vůbec nějaký způsob, jak plísně na zdi trvale odstranit? Nejdůležitější je najít příčinu, proč se plíseň u nás na zdi objevila.

Jak se plíseň na zdi rozšiřuje

Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je vlhkost. Většinou rostou při teplotě kolem 25 °C, ale dokáží růst a rozmnožovat se i při teplotách nižších. Rozmnožují se rozrůstáním podhoubí a sporami. Po dopadu spory na vlhké místo zde plíseň začne růst a časem uvolňovat další spory, které jsou velmi malé a lehké a jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti. Různobarevné porosty plísní na zdech i předmětech produkují značné množství spor, jejich koncentrace může být několikanásobně vyšší než ve venkovním prostředí.

Vliv plísně na zdraví člověka

Spory plísní jsou pro zdraví člověka nebezpečné, protože mohou vyvolat alergie. Plísně mohou poškozovat zdraví člověka i látkami, které uvolňují do ovzduší a které člověk vnímá jako zápach zatuchliny.

Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky.

Jak plíseň ze zdí odstranit

Nejdůležitějším opatřením je odstranění vlhkosti. Až potom můžeme přistoupit k dalším krokům jako je aplikace nátěrů nebo postřiků proti plísním, které podhoubí zničí a zamezí dalšímu šíření spor do ovzduší.

Plíseň v bytě

Plísně v bytech se vyskytují nejčastěji v důsledku nevhodného užívání bytu (nedostatečné větrání a vytápění) po instalaci nových, lépe těsnících oken, která neumožňují výměnu vlhkého vzduchu z místnosti za méně vlhký venkovní vzduch škvírami a netěsnostmi kolem okenních rámů. Neodvětraná vodní pára z ovzduší kondenzuje a vsakuje se do zdí bytů.

Po úpravě užívání bytu a po aplikaci přípravků  proti plísním (např. Savo proti plísním) se problém vyřeší.

Plíseň v domě

Zdrojem vlhkosti v domech může být také voda, která se dostává do zdiva v důsledku stavební závady (zatékání dešťové vody, vzlínáním půdní vlhkosti) nebo havárie.  Vzlínající voda ve zdivu postupuje a dostává se i na povrch, kde ničí malbu a omítku, která postupně opadává. Na vlhké zdi se velmi dobře daří plísním.

V těchto případech je řešení náročnější. Je třeba odstranit příčinu vlhnutí zdiva pomocí vhodné izolace. Jedná se zpravidla o velmi náročný a nákladný zásah do stavby. Další možností je využití elektroosmózy, která zajistí vysušení zdiva velmi rychle a bez stavebních zásahů.

Chci se zbavit plísně na zdi


2 komentáře

Vysoušení staveb a vysoušení zdí | acona.cz

Říjen 11, 2017at 10:06 pm

[…] ve starších objektech může vlhkost způsobovat problémy, podporovat tvorbu plísní, bakterií, nepříjemného zápachu nebo dokonce porušit statiku domu vlivem promrznutí […]

Vysoušení vlhkého zdiva bezkontaktní metodou | Rychle a levné – acona.cz

Říjen 9, 2019at 9:36 pm

[…] potřebujících kvalitní vysoušení. Velké množství vlhkého vzduchu přispívá k množení plísní a bakterií, které představují vysoké riziko pro náš dýchací systém a které jsou příčinou […]

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Máte zájem o měření vlhkosti zdí zcela ZDARMA?